Skip to content

173 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block2079
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
33%
Improvement Value:$112,500
67%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,419+2.0%
2024$6,293-0.2%
2023$6,303-1.7%
2022$6,414+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5670, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1915