Skip to content

344 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 7, 1993

Property Information

Block985
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,400
38%
Improvement Value:$110,400
62%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,800+2.0%
2024$6,666-0.2%
2023$6,676-1.7%
2022$6,794+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 5282, Page 725

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5032, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1910