Skip to content

94 Malvern St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$121,500
Last Sale Date
May 10, 1995

Property Information

Block955
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
46%
Improvement Value:$84,000
54%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+2.0%
2024$5,793-0.2%
2023$5,803-1.7%
2022$5,905+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$121,500

To:

Sq Ft2,156DeedBook 5367, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1910