Skip to content

55 Boston StNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block226
Lot97
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
26%
Improvement Value:$80,900
74%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,157+2.0%
2024$4,075-0.2%
2023$4,081-1.7%
2022$4,153+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5317, Page 335

Property Sale

Sale
$96,700
DeedBook 5028, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1988