Skip to content

53 Boston StNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block226
Lot98
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,400
30%
Improvement Value:$66,300
70%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+2.0%
2024$3,530-0.2%
2023$3,536-1.7%
2022$3,599+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5105, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1988