Skip to content

66 Richmond StNewark, NJ 07103

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2014

Property Information

Block226
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
23%
Improvement Value:$78,000
77%
Total Assessment$101,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,852+2.0%
2024$3,776-0.2%
2023$3,783-1.7%
2022$3,849+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$93,327
DeedBook 5008, Page 154