Skip to content

82-84 Vincent St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Feb 22, 2010

Property Information

Block2395
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
69%
Improvement Value:$54,500
31%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636+2.0%
2024$6,505-0.2%
2023$6,516-1.7%
2022$6,631+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 12243, Page 752

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 12009, Page 1651

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6155, Page 1

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5868, Page 480

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5723, Page 113

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4701, Page 76