Skip to content

33 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$17,500
Last Sale Date
Aug 22, 1975

Property Information

Block2484
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
35%
Improvement Value:$126,800
65%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+2.0%
2024$7,258-0.2%
2023$7,270-1.7%
2022$7,399+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,500

To:

Sq Ft3,088DeedBook 4515, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900