Skip to content

103 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 1907

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block2486
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,508
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
28%
Improvement Value:$181,100
72%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,268+2.0%
2024$7,124-0.2%
2023$7,136-1.7%
2022$7,262+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,508DeedBook 20230, Page 43088

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5323, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1907