Skip to content

40-42 Livingston StNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block2520
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
39%
Improvement Value:$66,800
61%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.0%
2024$4,101-0.2%
2023$4,107-1.7%
2022$4,180+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5415, Page 828