Skip to content

43 Orchard St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block882
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
51%
Improvement Value:$53,400
49%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,160+2.0%
2024$4,078-0.2%
2023$4,085-1.7%
2022$4,157+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 20180, Page 80243

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12137, Page 1828