Skip to content

394-396 Clinton Ave

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Apr 22, 1974

Property Information

Block2678
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,800
98%
Improvement Value:$2,000
2%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+2.0%
2024$4,168-0.2%
2023$4,175-1.7%
2022$4,248+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

DeedBook 4475, Page 648