Skip to content

251-253 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block2625
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,378
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
10%
Improvement Value:$263,000
90%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,059+2.0%
2024$10,841-0.2%
2023$10,858-1.7%
2022$11,050+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

To:

Sq Ft5,378DeedBook 12308, Page 3966

Property Sale

Sale
$481,000
DeedBook 6261, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$15,750
DeedBook 5977, Page 179

Property Sale

Sale
$1,093
DeedBook 5164, Page 31

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook 4802, Page 880