Skip to content

255 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 23, 2012

Property Information

Block2625
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,378
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
9%
Improvement Value:$270,800
91%
Total Assessment$298,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,356+2.0%
2024$11,132-0.2%
2023$11,150-1.7%
2022$11,347+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft5,378DeedBook 12374, Page 7861

Property Sale

Sale
$481,000
DeedBook 6265, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$15,750
DeedBook 5977, Page 175

Property Sale

Sale
$9,750
DeedBook 4912, Page 827