Skip to content

261 Avon Ave

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block2625
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,221
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
11%
Improvement Value:$234,900
89%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,990+2.0%
2024$9,793+14.5%
2023$8,555-1.7%
2022$8,706+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$364,000
DeedBook 6395, Page 495

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6137, Page 500

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 6008, Page 272

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5933, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1917