Skip to content

12 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block2625
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,940
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,600
9%
Improvement Value:$268,400
91%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,219+2.0%
2024$10,998-0.2%
2023$11,015+99.9%
2022$5,510-8.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,940DeedBook 20201, Page 19598

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 12437, Page 3200

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12349, Page 4154

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 12086, Page 4071

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6152, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1910