Skip to content

710 S 12th St

Newark, NJ 07103

Built 1907
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block2631
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description2SS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
17%
Improvement Value:$155,900
83%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+2.0%
2024$7,001-0.2%
2023$7,012-1.7%
2022$7,136+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$63,636

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 20170, Page 69499Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12397, Page 3338

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6147, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1907