Skip to content

780 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 1917

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Sep 21, 1983

Property Information

Block2636
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
24%
Improvement Value:$93,000
76%
Total Assessment$122,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+2.0%
2024$4,567-0.2%
2023$4,574-1.7%
2022$4,655+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft1,427DeedBook 4801, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1917