Skip to content

776 S 17th St

Newark, NJ 07103

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block2636
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,442
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,500
30%
Improvement Value:$68,300
70%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,719+2.0%
2024$3,646-0.2%
2023$3,652-1.7%
2022$3,716+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 12267, Page 2889

Property Sale

Sale
$25,000

To:

DeedBook 12193, Page 2141

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook 6337, Page 197

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Property Sale

Sale
$1,050
DeedBook 4695, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1917