Skip to content

778 S 18th St

Newark, NJ 07103

Built 1913

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block2637
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,549
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
18%
Improvement Value:$148,700
82%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,857+2.0%
2024$6,722-0.2%
2023$6,732-1.7%
2022$6,851+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft3,549DeedBook 6277, Page 114

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 6213, Page 190

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 6116, Page 124

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5462, Page 363

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5003, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1913