Skip to content

830 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block2644
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,110
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
5%
Improvement Value:$226,100
95%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+38.0%
2024$6,543-0.2%
2023$6,553-1.7%
2022$6,669+340.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 20190, Page 20338Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 20170, Page 78152Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 20160, Page 98703Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12087, Page 5365

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12087, Page 5365

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6216, Page 670

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5977, Page 368

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5737, Page 135

Property Sale

Sale
$42,300
DeedBook 5005, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1907