Skip to content

819 S 14th St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$460,500
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block2647
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class17
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,000
7%
Improvement Value:$154,400
93%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,040+69.7%
2024$3,560-0.2%
2023$3,566-1.9%
2022$3,634+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,500

To:

Sq Ft2,138DeedBook 20240, Page 9181

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,308DeedBook 20220, Page 85931Recorded9/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1907