Skip to content

56 Shanley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block2653
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,200
11%
Improvement Value:$128,700
89%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+2.0%
2024$5,365-0.2%
2023$5,373-1.7%
2022$5,468+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12264, Page 9125

Property Sale

Sale
$75,600
DeedBook 5908, Page 381

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5222, Page 264

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5103, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1900