Skip to content

60-62 Chadwick Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Mar 11, 2004

Property Information

Block2659
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page85

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,702
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,500
4%
Improvement Value:$248,500
96%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,888+2.0%
2024$9,693-0.2%
2023$9,708-1.7%
2022$9,880+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000

To:

Sq Ft4,702DeedBook 6055, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 5874, Page 52