Skip to content

32 Emmet St

Newark, NJ 07114

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 5, 2023

Property Information

Block2808
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
40%
Improvement Value:$61,900
60%
Total Assessment$103,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,925+2.0%
2024$3,847-0.2%
2023$3,853-1.7%
2022$3,922+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20230, Page 33162

Property Sale

Sale
$191,500
Sq Ft1,300DeedBook 20230, Page 3222Recorded1/18/2023

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5163, Page 337

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4821, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1900