Skip to content

63 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Built 2003

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block2817
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,086
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
19%
Improvement Value:$205,900
81%
Total Assessment$253,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,648+2.0%
2024$9,458-0.2%
2023$9,473-1.7%
2022$9,641+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft4,086DeedBook 20230, Page 43298

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 20160, Page 79513Recorded9/15/2016

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12441, Page 7341

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12183, Page 5515

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6040, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 2003