Skip to content

67 Pennsylvania AveNewark, NJ 07114

Built 2002

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 5, 2002

Property Information

Block2817
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,500
18%
Improvement Value:$214,500
82%
Total Assessment$262,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,964+2.0%
2024$9,767-0.2%
2023$9,783-1.7%
2022$9,956+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft4,664DeedBook 5869, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5719, Page 693

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 5367, Page 175