Skip to content

47 Parkhurst St

Newark, NJ 07114

Built 1890

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block2817
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,658
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
24%
Improvement Value:$154,900
76%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+2.0%
2024$7,601-0.2%
2023$7,614-1.7%
2022$7,748+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

Sq Ft2,658DeedBook 12377, Page 368

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12268, Page 4858

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 6219, Page 561

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 5922, Page 390

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5810, Page 121

Property Sale

Sale
$77,250
DeedBook 5602, Page 1

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5324, Page 671

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5116, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1890