Skip to content

1107 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 1995

Property Information

Block2823
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
DescriptionFENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage471
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,200
94%
Improvement Value:$4,700
6%
Total Assessment$74,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$1,081+1.3%
1996$1,067-46.1%
1995$1,980+1.5%
1994$1,950+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5337, Page 853