Skip to content

505-509 Clinton AveNewark, NJ 07108

Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block3000
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage918
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
54%
Improvement Value:$150,000
46%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$70,958+17.5%
1992$60,399+10.5%
1991$54,640
Property History

No events match the selected filters.