Skip to content

90 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3000
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,700
13%
Improvement Value:$76,900
87%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$3,154+3.5%
2018$3,048+4.0%
2017$2,932+6.7%
2016$2,747+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910