Skip to content

88 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 24, 1991

Property Information

Block3000
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,920
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,500
8%
Improvement Value:$161,300
92%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,648+2.0%
2024$6,517-0.2%
2023$6,527-1.7%
2022$6,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft4,920DeedBook 5165, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1907