Skip to content

66 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2025

Property Information

Block3000
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,600
6%
Improvement Value:$213,100
94%
Total Assessment$225,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,583+2.0%
2024$8,414-0.2%
2023$8,428-1.7%
2022$8,577+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,656DeedBook 20190, Page 74100Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$4,000

To:

DeedBook 12367, Page 7204

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 6358, Page 699

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6166, Page 11

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6060, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$28,822
DeedBook 5763, Page 173