Skip to content

56 Seymour AveNewark, NJ 07108

Built 1900
Public Property
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$65,880
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block3000
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,600
9%
Improvement Value:$142,600
91%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,561+3.5%
2018$5,373+4.0%
2017$5,169+6.7%
2016$4,844+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$65,880
Sq Ft2,628DeedBook 20260, Page 11782Recorded2/25/2026

Property Sale

Sale
$27,385
DeedBook 12408, Page 2941

Property Sale

Sale
$27,385
DeedBook 12287, Page 6509

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6377, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1900