Skip to content

75-77 Farley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Jan 4, 2019

Property Information

Block3002
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SB2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,291
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
7%
Improvement Value:$198,500
93%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,929-0.2%
2023$7,942-1.7%
2022$8,083+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft4,291DeedBook 20190, Page 8990

Property Built

Built

Year Built: 1927