Skip to content

557-565 Clinton AveNewark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block3002
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
6%
Improvement Value:$791,900
94%
Total Assessment$841,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,014+2.0%
2024$31,382-0.2%
2023$31,433-1.7%
2022$31,988+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000

To:

Sq Ft812DeedBook 12426, Page 4056

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5866, Page 35