Skip to content

82 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 1995

Property Information

Block3002
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,886
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,700
8%
Improvement Value:$134,900
92%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,575+2.0%
2024$5,465-0.2%
2023$5,474-1.7%
2022$5,571+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902