Skip to content

843 S 15th St

Newark, NJ 07108

Built 1905

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 16, 2025

Property Information

Block3011
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,201
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
10%
Improvement Value:$96,400
90%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,096+2.0%
2024$4,015-0.2%
2023$4,022-1.7%
2022$4,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,201DeedBook 20250, Page 45053

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,201DeedBook 20230, Page 24825

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,370DeedBook 20220, Page 74883Recorded8/10/2022

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 6326, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1905