Skip to content

96 Osborne Terr

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block3026
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,585
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,700
14%
Improvement Value:$124,900
86%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+2.0%
2024$5,391-0.2%
2023$5,399-1.7%
2022$5,495+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft2,585DeedBook 12467, Page 4856Recorded11/8/2013

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 6200, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1922