Skip to content

66 Aldine St

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block3049
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
19%
Improvement Value:$126,200
81%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,790-0.2%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 12475, Page 1430

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6398, Page 808

Property Sale

Sale
$108,600
DeedBook 5863, Page 65

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5758, Page 656

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5733, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1927