Skip to content

21 Tillinghast St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block3030
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
15%
Improvement Value:$174,200
85%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+2.0%
2024$7,661-0.2%
2023$7,673+167.5%
2022$2,869+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20200, Page 37687

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,760DeedBook 20190, Page 74042Recorded8/8/2019

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12438, Page 4984

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12134, Page 8085

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 6403, Page 488

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 6265, Page 629

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6057, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1900