Skip to content

27 White Ter

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$417,077
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block3041
Lot113
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,609
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
17%
Improvement Value:$116,700
83%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,223-0.2%
2023$5,231-1.7%
2022$5,324+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,077

To:

Sq Ft2,609DeedBook 20250, Page 37236

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

Sq Ft1,745DeedBook 20160, Page 44656Recorded5/26/2016

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5940, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1907