Skip to content

299 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block3049
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
85%
Improvement Value:$7,500
15%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,902+2.0%
2024$1,864-0.2%
2023$1,867-1.7%
2022$1,900+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$57,000

To:

DeedBook 12377, Page 5294

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6216, Page 854