Skip to content

51 Jacob St

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$60,667
Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block304
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
26%
Improvement Value:$88,900
74%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,571+2.0%
2024$4,481-0.2%
2023$4,488-1.7%
2022$4,568+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,667

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5668, Page 639

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5621, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1999