Skip to content

53 Jacob St

Newark, NJ 07103

Built 1908

Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block304
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,844
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
24%
Improvement Value:$98,700
76%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,944+2.0%
2024$4,846-0.2%
2023$4,854-1.7%
2022$4,940+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4888, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1908