Skip to content

117 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 2005

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 7, 2010

Property Information

Block3061
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
11%
Improvement Value:$212,700
89%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,089+2.0%
2024$8,910-0.2%
2023$8,924-1.7%
2022$9,082+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft4,490DeedBook 12282, Page 4359

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6376, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$336,870
DeedBook 6143, Page 575

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 6064, Page 142