Skip to content

121 Dewey St

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$16,000
Last Sale Date
May 14, 2013

Property Information

Block3061
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,528
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
22%
Improvement Value:$90,700
78%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,450+2.0%
2024$4,362-0.2%
2023$4,369-1.7%
2022$4,446-13.8%
Property History

Property Sale

Sale
$16,000

To:

Sq Ft3,528DeedBook 12437, Page 4395

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5667, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1925