Skip to content

131 Dewey StNewark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$288,125
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block3061
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
17%
Improvement Value:$133,500
83%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$288,125

To:

Sq Ft3,648DeedBook 20240, Page 36824

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5720, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1924