Skip to content

61 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 2000

Last Sale Price
$150,600
Last Sale Date
Jul 25, 2000

Property Information

Block3065
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
14%
Improvement Value:$163,800
86%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+2.0%
2024$7,087-0.2%
2023$7,098-1.7%
2022$7,224+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,600

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5717, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 2000