Skip to content

51 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block3065
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
19%
Improvement Value:$110,100
81%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+2.0%
2024$5,085-0.2%
2023$5,093-1.7%
2022$5,183+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 12398, Page 7142

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 6290, Page 35

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6192, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5942, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1900